{{ctrl.notification}}

امن بودن هوا برای پرواز

امن بودن هوا برای پرواز

پروازهای بیشماری سالانه به خاطر شرایط بد آب و هوایی در فرودگاه‌های سراسر دنیا کنسل می‌شود. کنسل شدن این پرواز علاوه براینکه باعث سردرگمی مسافران آن پرواز می‌شود، خسارت‌های مالی زیادی را متحمل آژانس هواپیمایی می‌کند. بهترین خبر برای مسافران در یک هوای نامطلوب، این است که اعلام می‌شود، با توجه به وجود شرایط آب و هوایی نامناسب نیز امکان پرواز هواپیما مشکلی ندارد. هرچند این جمله شاید در اول باعث بروز خوشحالی مسافران شود، اما بعد دلهره‌ای را در دل آن‌ها ایجاد کرده که بعضا شاهد کنسل کردن بلیط خود مسافرین بوده ایم، (هرچند ممکن است که این شگرد از طرف خود شرکت هواپیمایی باشد). مساله ای است که شما باید قبل از خرید بلیط هواپیما به آن دقت کنید.

 

اداره هوانوردی فدرال آمریکا ( FFA) لیستی از شرایط آب و هوایی که پرواز شما می‌تواند در آن موقع انجام شود یا خیر را منتشر کرده است. در واقع، کنسلی پروازها به خاطر شرایط بد آب وهوایی کمتر اتفاق می‌افتد، زیرا این مساله از قبل قابل پیش بینی است و همچنین به نوع امکاناتی که در فرودگاه مبدا و مقصد وجود دارد، بستگی دارد. برای مثال به خاطر برف سنگین و نبود امکانات اولیه مناسب در فرودگاه مقصد، ممکن است پروازی کنسل شود اما در مبدا هیچ مشکلی وجود نداشته باشد.

 

مساله‌ی دیگری که وجود دارد، شرکت‌های هواپیمایی سعی می‌کنند که کمتر به خاطر این مساله پرواز خود را کنسل کنند، زیرا همانطور که گفتیم علاوه بر خسارت دوطرفه به شرکت و مسافر، باعث تداخل در برنامه‌های دیگر پروازها می‌شود. به همین دلیل سعی می‌کنند که مسافران با کمی تاخیر یا با پروازی دیگر آن‌ها را به مقصد هدایت کنند.

 

همیشه توصیه می‌شود در زمانی که مشاهده می کنید شرایط آب و هوایی نامناسب است، با فرودگاه یا شرکت هواپیمایی مربوطه تماس بگیرد و از آن‌ها در خصوص کنسل شدن پروازها سوال کنید. هرچند این موقع، کمتر پرسنلی به این مساله پاسخ کامل می‌دهد و با عبارتهای "نمی دانم" جواب شما را می دهد یا اصلا جواب تلفن را نمی دهند.

 

در ادامه قصد داریم شرایط آب هوایی که ممکن است بر کنسل شدن یا نشدن پرواز تاثیر مستقیم بگذارد را بیان کنیم.

 

شرایط آب و هوایی موثر در پرواز

1.باد

در هوای صاف، بادها عامل مهمی اصلا به حساب نمی‌آیند و اصولا همیشه نسیم یا بادی وجود دارد که تاثیری در پرواز (البته منظور تاثیر منفی) ندارد. بادهای خشک عموما بادهایی هستند که در محیط های فرودگاه به خاطر باز بودن محوطه همیشه وجود دارند.

 

اما در زمانی که هوا بارانی یا برفی است، کمی قضیه فرق می‌کند. در این موقع بادها شدیدتر می‌وزند و کنترل هواپیما برای خلبان سخت‌تر از حالت قبل می‌باشد، مخصوصا در هنگامی که قصد بلند شدن داشته باشد. مساله دیگر که بادهای شدید (حتی در مواقعی که هوا بارانی یا برفی نباشد اما شرایط هوایی شبیه به این ها باشد که باعث وزش بادهای سنگین می‌شود) بر هواپیما تاثیر دارند، ترمزها می‌باشند که خلبان باید روی آن کاملا مسلط باشد.

 

از طرف سازمان جهانی برای کنسل شدن پروازها به خاطر بادهای شدید، فرمول خاصی تهیه شده است. در واقع اگر میزان باد از مقدار خاصی نیز بالاتر باشد که تاثیر منفی بر کنترل هواپیما و ترمزهای آن داشته باشد، پرواز را کنسل می‌کنند. (آن‌هم بیان می‌کنیم که اگر شرایط آب وهوایی بارانی، برفی و همراه با باد شدید باشد این مساله اتفاق می افتد.(

 

2.برف

وجود برف به خودی خود نمی‌تواند باعث کنسل شدن پروازی شود. تنها زمانی که برف می تواند بر زمان حرکت هواپیما اثرگذار باشد، هنگامی است که شاهد بارش سنگین آن باشیم و به طور کل محوطه را بپوشاند و جمع کردن برف‌ها نیازمند وقت بسیار باشد. اگر قرار باشد با هر برفی، پروازی کنسل شود که اصولا باید زمستانها درب فرودگاه‌ها را بست.

 

3.باران

در باران بسیار شدید هیچگاه پروازی صورت نمی‌گیرد. هنگامی که دمای هوا به حدی پایین می‌آید که باران شدید می‌شود و در واقع به صورت تگرگ می‌شود، پروازها را کنسل می‌کنند تا شرایط هوایی تا حدی متعادل شود. ولی همانطور که در بالا گفتیم، زمانی که باران به صورت نم و کم است، پرواز صورت می‌گیرد فقط خلبان باید کنترل بیشتری را در پرواز داشته باشد.

date_range شنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۷ remove_red_eye 823 بازدید favorite_border 0 chat 1
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
09158909200
پرواز خارجی
09158909200
قطار
09903355070
هتل داخلی
09038241580
هتل خارجی
09150366255
تور داخلی
09150366241
تور خارجی
09150366242
ثبت نظر
chat 1
melika :

ممکنه بخاطر هوای گرم هم پروازی لغو شود ؟